Hrvatska s Kosovom ostvaruje suficit u trgovinskoj razmjeni, što je rezultat visoke potražnje za hrvatskim proizvodima, posebno u sektorima već etabliranim na tom tržištu poput prehrambenog, građevinskog i energetike. Dodatno jačanje gospodarske suradnje povod je organizacije prvog gospodarskog foruma Hrvatske i Kosova u RH održanog u petak u Hrvatskoj gospodarskoj komori, i prvog službenog posjeta kosovskog premijera Hrvatskoj.
Hrvatska s Kosovom ostvaruje suficit u trgovinskoj razmjeni, što je rezultat visoke potražnje za hrvatskim proizvodima, posebno u sektorima već etabliranim na tom tržištu poput prehrambenog, građevinskog i energetike. Dodatno jačanje gospodarske suradnje povod je organizacije prvog gospodarskog foruma Hrvatske i Kosova u RH održanog u petak u Hrvatskoj gospodarskoj komori, i prvog službenog posjeta kosovskog premijera Hrvatskoj.
"Naše članstvo u EU i poslovanje na jedinstvenom tržištu od 400 milijuna potrošača, čini Hrvatsku pouzdanim partnerom na kosovskom putu prema euroatlantskim integracijama. To je posebno važno u vrijeme geopolitičkih i ekonomskih neizvjesnosti. Stoga je daljnje jačanje naših gospodarskih i političkih veza kao i stabilnost u regiji od zajedničkog interesa. U tom procesu, Hrvatska gospodarska komora će kao i dosada, našim i kosovskim gospodarstvenicima biti pouzdan partner i suradnik", poručio je predsjednik HGK Luka Burilović.Hrvatska je bila među prvim zemljama koje su priznale neovisnost Kosova, te od tada pruža kontinuiranu podršku na političkom, gospodarskom i eurointegracijskom putu Kosova.
"Hrvatska je jedan od glavnih gospodarskih partnera Kosova, posebno u područjima uvoza strojeva, prehrambenih proizvoda i jačanja infrastrukture. Donijeli smo niz zakona kako bi se olakšalo poslovanje i potaknule investicije. Cilj nam je bio pružiti zaštitu ulagačima, čime je Kosovo postalo peta najprivlačnija zemlja za strana ulaganja u regiji", pojasnila je Rozeta Hajdari, ministrica industrije, poduzetništva i trgovine u Vladi Republike Kosovo
U prvih devet mjeseci 2024. godine zabilježen je porast izvoza iz Hrvatske na Kosovo za 27 posto, dok je uvoz s Kosova manji za 5 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Ukupna robna razmjena Hrvatske i Kosova u 2023. godini iznosila je 180 milijuna eura. Izvoz je iznosio 169 milijuna eura i veći je za 26 posto u odnosu na prethodnu godinu, dok je uvoz bio 11 milijuna eura uz povećanje od 1,8 posto.
"Gospodarska suradnja Hrvatske i Kosova bilježi snažan rast, prema podacima za prvih devet mjeseci očekujem da ćemo ove godine prijeći 200 milijuna eura trgovinske razmjene, što bi podržalo trend godišnjeg rasta od oko 25 posto. Podržavamo reformske aktivnosti Kosova i njegov put prema EU, a kao država koja je sve svoje ključne vanjskopolitičke ciljeve ostvarila, nakon još pristupanja OECD-u kroz nekoliko mjeseci, tu smo da budemo ruka pomoći", rekao je Andrej Plenković, predsjednik Vlade Republike Hrvatske.
Na kosovskom tržištu hrvatske tvrtke poput Podravke, Francka, Atlantica i Končara prepoznate su kao pouzdani partneri. Na forumu sudjeluje 30-ak predstavnika kosovskih i jednako toliko hrvatskih tvrtki iz područja energetike, građevinarstva, informacijske tehnologije, prehrambene industrije, turizma i logistike.
"Razvoj novih sektora kao što su obnovljivi izvori energije i tehnološke inovacije predstavlja jedan od ključnih fokusa za našu budućnost, a Hrvatska je savršen partner u tim područjima. Idućeg tjedna, Kosovo pokreće svoju drugu energetsku aukciju, ovoga puta onu za energiju proizvedenu vjetrom, nakon prve solarne aukcije koja je pokazala izvanredne rezultate i Kosovo postavila na novi sigurni energetski put. Suradnja sa kompanijama hrvatskog gospodarstva i u ovom kontekstu bi bila itekako poželjna i potrebna", istaknuo je Albin Kurti, predsjednik Vlade Republike Kosovo i naglasio da je dijalog koji uspostavljaju dvije zemlje temelj za dugoročni ekonomski razvoj.
Hrvatske tvrtke sudjeluju u važnim infrastrukturnim i energetskim projektima na Kosovu, što dodatno doprinosi gospodarskom povezivanju. Primjer uspješne poslovne suradnje je projekt modernizacije jezgrene i radijske mreže te održavanje mreže teleoperatora na kosovskom tržištu koji provodi hrvatska tvrtka Ericsson Nikola Tesla.
"Ericsson Nikola Tesla više je od 15 godina prisutan na tržištu Kosova. Drago nam je da su Telekom Kosovo i mobilni operator IPKO prepoznali ENT kao pouzdanog partnera koji svojim inovativnim proizvodima i rješenjima, ekspertizom i profesionalnim pristupom naših stručnjaka doprinosi njihovim nastojanjima da uvođenjem najsuvremenijih telekomunikacijskih mreža omogućavaju daljnji gospodarski i društveni rast Kosova. Također veseli i činjenica da naš ured u Prištini, koji trenutno broji više od 20 softver dizajnera koji rade na razvoju najnovijih tehnologija kao što je 5G i Cloud ima potencijal i za daljnji rast i napredak", rekla je Gordana Kovačević, predsjednica tvrtke Ericsson Nikola Tesla.
Od Gospodarskog foruma Hrvatska-Kosovo puno očekuje kosovska tvrtka Bodrumi i Vjetër čija je osnovna djelatnost proizvodnja vina i jakih alkoholnih pića, a izvoze u Albaniju, Bosnu i Hercegovinu, Hrvatsku, Njemačku, Češku, Japan…
"Najviše se nadam jačanju suradnje, a tu je važna ovakva podrška s najviše razine. Kad je riječ o vinarskoj branši, gdje je Hrvatska jako dobro pozicionirana, tu očekujem jako dobru suradnju, jer Hrvatsko je tržište za nas veoma bitno i turistički jako razvijeno. Naš vinski sektor se jako dobro razvija, puno smo radili na podizanju kvalitete i naš cilj je, kad je Hrvatska u pitanju, da recimo s 30 posto izvoza dođemo do 50 posto", rekao je Ruzhdi Haxhijaha, tvrtka Bodrumi i Vjetër.
Prije ovoga foruma, poslovni susreti hrvatskih i kosovskih tvrtki zadnji put održani su početkom 2023. godine u Prištini.