Najavljeni paket pojednostavljenja ESG propisa na razini EU (Omnibus) mogao bi pomoći da se obveze po pitanju održivosti više doživljavaju kao razvojna prilika, a manje kao administrativni teret. Većina poduzeća trenutno se nalazi između dva ekstrema – prepoznaju koristi od ESG upravljanja, ali im kompleksnost zahtjeva predstavlja izazov.
Najavljeni paket pojednostavljenja ESG propisa na razini EU (Omnibus) mogao bi pomoći da se obveze po pitanju održivosti više doživljavaju kao razvojna prilika, a manje kao administrativni teret. Većina poduzeća trenutno se nalazi između dva ekstrema – prepoznaju koristi od ESG upravljanja, ali im kompleksnost zahtjeva predstavlja izazov.
"Kroz iskustvo organizacije ESG akademije i kroz platformu za procjenu održivih praksi ESG rating HGK, imamo uvid u to koje stavke predstavljaju najveći izazov. Poduzeća ističu povećane troškove administracije, kompleksnost ESG standarda, nedostatak jasnih smjernica i manjak usklađenosti s globalnim regulatorima. U kontekstu samog izvještavanja, smatraju da je potrebno pratiti preveliki broj indikatora i pokazatelja, a dijelu nedostaju i odgovarajući digitalni alati za potreban format izvještaja", ističe voditeljica Odjela za energetiku, zaštitu okoliša i komunalno gospodarstvo HGK Tamara Kelava.
"Očekivano, sektori s bržom prilagodbom su oni koji su već neko vrijeme zahvaćeni jednim dijelom ove regulative. No, isto je tako vidljivo da se razlike među sektorima postupno smanjuju kako se regulativa sve više provodi. Financijski sektor tako prednjači, kao i energetika i industrija s obzirom na izvještavanje o ugljičnim emisijama kroz EU ETS sustav. Bolju startnu poziciju imaju i međunarodno integrirana poduzeća jer matične tvrtke već imaju definirane globalne standarde", ističe Kelava.
Veći prostor za napredak u HGK vide kod tvrtki u građevinskoj industriji i turizmu, a kod građevine je to posebno izazovno s obzirom na razgranatu mrežu podizvođača i dobavljača. Bez obzira na djelatnost, mala i srednja poduzeća često nemaju resurse za pripremu takvih izvještaja. Iako nisu direktno obuhvaćena regulativom, mnoga bi prema aktualnoj regulativi morala pratiti pokazatelje zbog zahtjeva partnera.
"Važno je istaknuti da ESG obveze, bile one blaže ili opsežnije, harmoniziraju pravila igre. Nisu nužnost samo u smislu poštivanja propisa, već stvaraju neposredno novu vrijednost za poslovanje. Europska je komisija pokazala da je čula zabrinutost poslovnog sektora, no i da ne odustaje od ciljeva održivosti, već da će ih prilagoditi tako da oni budu ostvarivi u razumnom roku. Poziv poduzeća je jasan i opravdan. Preostaje nam pratiti stanje te redovito educirati poduzeća", poručuje Kelava te ističe da je HGK u sklopu posljednje ESG akademije HGK polaznicima već pojasnila značaj svih prijedloga koji su najavljeni te potencijalne posljedice.
Prema najavama, Omnibus bi trebao donijeti dvogodišnje odgađanje rokova za nova izvješća, smanjenje broja obveznih podataka te uvođenje fleksibilnosti u ESG procese. Naglašava se i važnost usklađivanja EU standarda s globalnim okvirom, kako europske tvrtke ne bi morali izvještavati bitno više ili drugačije od konkurenata izvan EU.
Naslovna foto: Shutterstock
hr24.news
Autor s portala hr24.newsNajčitanije vijesti

15. Međunarodna konferencija o akvakultu...

Veći je teret ako zezneš u Osijeku, ali...

Zagrebački kvartovi kulture 5. i 6. trav...

Submarine akvizirao rumunjski lanac craf...

Predstavljena knjiga “Roboti u medicini”...

Bogati glazbeni travanj u KONTEJNER-u

Fortenova grupa i Badel 1862 potpisali u...

SVEČANO OTVOREN 21. ZAGREBDOX
Lesaffre Adriatic proslavio 25 godina in...
